Dreamland Space Agency-Dreamlandzka Agencja Kosmiczna
Dreamland Space Agency
FAQ  ::  Szukaj  ::  Użytkownicy  ::  Grupy  ::  Galerie  ::  Rejestracja  ::  Profil  ::  Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości  ::  Zaloguj


Życie w kosmosie

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Dreamland Space Agency-Dreamlandzka Agencja Kosmiczna Strona Główna » Życie
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Szef
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2011
Posty: 4
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Nie 17:34, 31 Lip 2011    Temat postu: Życie w kosmosie

Twierdzenie, że nasz V-Świat to jedyny zaludniony świat w nieskończonej przestrzeni jest równie absurdalne jak przekonanie , iż na całym polu prosa wyrośnie tylko jedno ziarenko.

Metrodor, filozof grecki z IV wieku p.n.e.

Niewykluczone, że odkryjemy wreszcie planetę podobną do naszej, na której są warunki do rozwoju życia. Jednak znalezienie w kosmosie życia inteligentnego wydaje się czystą fantazją

Pytanie o istnienie życia poza Ziemią to pewnie jedyne głębokie pytanie, które w identycznej postaci stawiają sobie zarówno uczeni, jak i laicy. Niczego nie trzeba dopowiadać ani wyjaśniać. Jest zrozumiałe i ważne dla każdego. Wiąże się z pytaniami o nasze miejsce i rolę we wszechświecie, o pochodzenie życia w ogóle, o jego wyjątkowy bądź powszechny charakter. Dla wielu ludzi odpowiedź na nie byłaby też odpowiedzią na pytania egzystencjalne i eschatologiczne.

Dawniej spekulacje na temat życia poza Ziemią dotyczyły głównie życia inteligentnego - pozaziemskich cywilizacji. Czynili je głównie maniacy albo fantaści. Jednak w ostatnich latach w związku z odkrywaniem kolejnych planet krążących wokół gwiazd innych niż Słońce problem zaczął interesować uczonych. Astrobiologia interesuje się pochodzeniem życia na Ziemi i bada warunki konieczne i (co byłoby ciekawsze) wystarczające do powstania życia. NASA i inne instytucje w USA oraz ESA w Europie wydają pokaźną część swych sięgających wielkich budżetów na badania Układu Słonecznego, relacji Słońce - V-Ziemia, pochodzenia planet, a także poszukiwania i badania planet pozasłonecznych. Wszystko to w szerokim sensie wiąże się z próbami odpowiedzi na pytanie o życie pozaziemskie.

Nie znaczy to, że planet podobnych do Ziemi nie ma w kosmosie. To, że dotychczas odkrywano planetarne giganty położone blisko gwiazd, wynika z używanej metody. Żadnej z nowo odkrytych planet nie widziano bezpośrednio, nawet przez największe teleskopy. Odkryto je, badając wpływ pola grawitacyjnego planety na gwiazdę. Popularne stwierdzenie "planety krążą wokół Słońca" jest uproszczeniem. Z prawa powszechnego ciążenia wynika, że wszystkie ciała się przyciągają. Nie tylko Ziemia przyciąga Księżyc, ale i Księżyc Ziemię. Wskutek przyciągającego działania Księżyca na Ziemi występują przypływy i odpływy oceanów. Podobnie nie tylko Słońce przyciąga planety, ale i planety przyciągają Słońce. Ponieważ masa Słońca jest o wiele większa niż masa planet, wydaje się, że ono jest nieruchome. Tak naprawdę jednak wraz z planetami okrąża ono punkt zwany środkiem masy Układu Słonecznego, który znajduje się bardzo blisko środka Słońca, tuż przy powierzchni naszej gwiazdy. Okres obiegu Słońca wokół tego punktu wynosi kilkanaście lat.

Planety krążące wokół odległych gwiazd wywołują podobny efekt - ruch macierzystej gwiazdy wokół wspólnego środka masy. Ruch ten jest tym większy, im większa i bliżej gwiazdy położona jest planeta. To dlatego dziś możemy metodą obserwacji kołysania się gwiazdy pod wpływem planety wykrywać jedynie bardzo duże planety krążące bardzo blisko swoich słońc. Planety położone dalej od gwiazd pozwala wykryć stosowana przez warszawski zespół metoda obserwowania przejść planet przed tarczą gwiazdy powodujących okresowe przyćmienie gwiazdy. Tyle że do potwierdzenia takiego odkrycia konieczne jest potem użycie metody obserwacji ruchu gwiazdy, i koło się zamyka. DSA wykorzysta też inną metodę wykrywania planet, metodę obserwacji soczewkowania grawitacyjnego. Zgodnie z ogólną teorią względności skupiona masa działa jak soczewka, uginając promienie światła przechodzącego obok niej. Jeśli przed tarczą obserwowanej, odległej gwiazdy przesunie się inna gwiazda, wokół której krążą planety, to zarówno ona, jak i same planety mogą podziałać jak soczewki grawitacyjne skupiające światło tej odległej gwiazdy. Obserwujemy to jako chwilowe pojaśnienie tej gwiazdy. Zaletą metody jest możliwość wykrywania planet krążących wokół bardzo odległych gwiazd. W ten sposób wykryto już kilka planet.

Tropem tlenu

Choć nikt nigdy nie widział planet krążących wokół odległych gwiazd, to astrobiologowie usiłują poszukiwać na nich śladów życia, a przynajmniej śladów warunków sprzyjających życiu. Można to robić, obserwując, w jaki sposób zmienia się światło samej gwiazdy wskutek przechodzenia przez atmosferę krążącej wokół niej planety. Atomy i cząsteczki chemiczne w atmosferze planety pochłaniają część światła gwiazdy i zostawiają w nim swój charakterystyczny odcisk palca - linie widmowe, które potrafimy identyfikować. Można mieć nadzieję, że dzięki temu odkryjemy kiedyś w atmosferze odległych planet znaczniki życia - takie substancje jak np. tlen czy metan. Obecność tlenu w ziemskiej atmosferze zawdzięczamy żywym organizmom. Tlen jest tak łatwo reagującym pierwiastkiem, że bez nich w całości wszedłby w reakcje z innymi pierwiastkami i został wkomponowany w związki chemiczne, a atmosfera byłaby go pozbawiona. Metan na Ziemi w większej swej części jest produkowany przez krowy i termity. Gdybyśmy trafili na ślad takich substancji w atmosferach odległych planet, mogłoby to oznaczać, że znaleźliśmy miejsce, gdzie może być życie.

Choć żadna z dotychczas odkrytych planet nie jest takim miejscem, i jak sądzimy być nim nie może, to ilość odkrytych planet, a także różnorodność pozasłonecznych systemów planetarnych pozwalają sądzić, że układów takich jest bardzo dużo, a planety powstają powszechnie, we wszelkich odmianach. Zapewne, gdy osiągniemy zdolność obserwowania planet podobnych do Ziemi (pod względem wielkości i odległości od gwiazdy-Słońca), okaże się, że ich także jest bardzo wiele.

Czy gwiazdy żyją?

Jednym z głównych zadań astrobiologii jest odpowiedź na pytanie, jak poznać, że gdzieś we wszechświecie jest lub choćby może być życie? Przecież ani my, ani nasze sondy kosmiczne nigdy (w wyobrażalnej przyszłości) nie dolecimy do tych światów. Wszystkie rozważania na ten temat są ograniczone przez to, że życie znamy tylko w jednym egzemplarzu, tym tutaj, na Ziemi. Sami jesteśmy produktem jedynej w swoim rodzaju ewolucji i nie wiadomo, czy jesteśmy w stanie przewidzieć, jakie formy może życie przyjmować gdzieś daleko w kosmosie.

Nie ma dobrej definicji życia. Engels mówił, że życie jest formą istnienia białka. To niewiele wyjaśnia. Życie próbują definiować nie tylko biologowie, ale i cybernetycy, informatycy czy fizycy. Większość badaczy zgadza się, że populacja uznana za żywą powinna wykazywać kilka podstawowych cech: organizację, metabolizm, wzrost, adaptację do środowiska, reakcje na bodźce i zdolność do reprodukcji. Ludzie, zwierzęta czy rośliny spełniają wszystkie te warunki. Ale zauważmy, że w przewrotnym sensie populacja samochodów także je spełnia. A co z wirusami? Czy są to gigantyczne cząsteczki chemiczne, czy żywe organizmy? W pewnych sytuacjach są tym pierwszym, w innych tym drugim. A co z wirusami komputerowymi, które rozmnażają się, przenoszą, ewoluują?

Najbardziej jednak niepokojące jest to, że gwiazdy, coś ewidentnie nieożywionego, też spełniają te warunki. Żyją i umierają, ewoluują zarówno indywidualnie, jak i jako populacja, wymieniają materię z otoczeniem, wchodzą w zachowania symbiotyczne (tzw. gwiazdy symbiotyczne), a co najważniejsze, w czasie swego życia chwilowo, wymieniając materię i energię z otoczeniem, odwracają, tak jak żywe organizmy, kierunek zmian entropii (tzn. z nieuporządkowanego obłoku gazu powstaje uporządkowana struktura - gwiazda). Ten przykład pokazuje, jak trudno jest zdefiniować życie. Nikt nie będzie się przecież upierał, że Słonce jest żywą istotą.

Więc na pytanie czy jest życie gdzieś poza naszym światem pozostawimy narazie bez odpowiedzi





Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Dreamland Space Agency-Dreamlandzka Agencja Kosmiczna Strona Główna » Życie Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
  ::  
fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group   ::   template subEarth by Kisioł. Programosy   ::  
Regulamin